Okoń

Drapieżna ryba okoniokształtna zamieszkująca europejskie wody słodkie i słonawe. Ma ciało spłaszczone bocznie, wysokie. W Polsce rocznie z jezior i wód słonawych odławia się 900-1000 ton okoni.

Okoń europejski dostępny jest w handlu w postaci produktów świeżych: całych ryb, filetów ze skórą i bez skóry oraz mrożonych (głównie filetów IQF). Ceniony w wielu krajach europejskich, m.in. w Szwajcarii, Niemczech, Francji i Austrii. W handlu międzynarodowym dominują filety, w krajach francuskojęzycznych akceptowane są małe fileciki, w krajach niemieckojęzycznych — średniej wielkości.

Mięso okonia europejskiego jest białe, delikatne, słodkawe. W smaku zbliżone do sandacza, chociaż przez wielu uważane za jeszcze smaczniejsze. Mięso jest dość ościste, ale podczas smażenia i pieczenia ości kruszeją.

Skóra pokryta jest twardą łuską — okoń przed obróbką musi być odłuszczony lub odskórzony. Okonie są najczęściej smażone lub pieczone, w cieście lub panierce, do uzyskania chrupiącej skórki. Mogą być też duszone i grillowane. Surowy okoń może być także poddany dojrzewaniu (z dodatkiem soli i przypraw aromatycznych). Okoń europejski jest też hodowany, m.in. w polikulturze w stawach karpiowych. Roczna europejska produkcja okoni z akwakultury szacowana jest na około 350 ton.

Mięso okoni jest dietetyczne, chude. Zawartość białka wynosi przesiętnie 17-–20%, strawność białka przekracza 98%. Zawartość tłuszczu waha się od 0,1 do 1%. Mięso okonia jestcennym źródłem fosforu oraz witaminy B12.