Ryba łososiowata, pochodząca z Ameryki Północnej. Większość ryb dostępnych na rynku pochodzi z hodowli słodkowodnych (głównie O. mykiss oraz S. trutta) i morskich. W Polsce w hodowlach słodkowodnych produkuje się około 17 000 ton pstrągów rocznie.
Dostępność rynkowa
Podstawowymi produktami w handlu detalicznym są: pstrągi całe świeże, pstrągi świeże patroszone, filety z pstrąga świeże z/sk oraz filety bez skóry. Dostępne są też porcje świeże pakowane MAP, pstrągi patroszone, mrożone oraz produkty o większej wartości dodanej. Pstrąg wędzony (luzem lub pakowany), tusza lub filet, to ceniony produkt delikatesowy. Mięso pstrąga, o intensywnym zabarwieniu czerwonym (tzw. łososio-pstrąg), jest używane jako surowiec do wyrobu sashimi i sushi.
Pstrąg hodowlany dostępny jest całorocznie; zazwyczaj w gramaturze od 200 do 500 g (filety 50-130 g). Okres przydatności do spożycia wynosi 1 tydzień od połowu (1 klasa świeżości), max. 2 tygodnie (jakość akceptowalna).
Charakterystyka organoleptyczna
Mięso pstrąga jest smaczne, ma konsystencję zwartą, zbliżoną do mięsa dzikiego łososia. Filety są barwy janoróżowej, poprzez różową, aż po czerwoną — w zależności od sposobu karmienia. Po pieczeniu (grillowaniu) skórka pstrąga jest krucha, mięso miękkie i soczyste, a ości łatwo oddzielają się.
Zastosowania kulinarne
Pstrąg jest ławy w obróbce, nie wymaga skrobania. Pstrąg (patroszony, filet) nadaje się do grillowania (raczej w folii), pieczenia, smażenia. Może być też duszony. Specyficzną metodą obróbki pstrąga jest gotowanie na niebiesko.
Wartości odżywcze
Mięso pstrąga jest dość tłuste, bardzo bogate w kwasy tłuszczowe omega-3. Pstrąg jest też doskonałym źródłem lekkostrawnego białka oraz witamin D i B12, a także selenu.